MRU-120

Miernik rezystancji uziemienia i rezystywności gruntu

Indeks kat. WMUSMRU120

ean 5907624007475

Stopień ochrony: IP 54

Kategoria pomiarowa: CAT III 600 V, CAT IV 300 V

Transmisja danych: USB

Wyświetlacz: graficzny, monochromatyczny, podświetlany

1 931,00 $

Dostępny

Czas realizacji: do 11 dni

Uniwersalny miernik do uziemień

Z pomocą prezentowanego miernika rezystancji uziemienia i rezystywności gruntu Sonel MRU-120 możliwe jest wykonanie pomiarów rezystancji uziemień metodą 3-biegunowa i 4-przewodowa, pomiarów z użyciem dodatkowych cęgów (uziemienia wielokrotne – bez konieczności rozpinania złącz kontrolnych), jak również pomiarów metodą dwucęgową - w pewnych przypadkach można wykonać pomiar bez konieczności stosowania sond pomocniczych wbijanych do gruntu. Sonel MRU-120 to przyrząd opracowany z myślą o potrzebach energetyki i znajdujący zastosowanie przy pomiarach uziemień - zakres pomiarowy (pomiary zgodne z normą PN-EN 61557) od 0,30 Ω. Funkcjonalność urządzenia dopełnia możliwość pomiaru rezystywności gruntu i ciągłości połączeń ochronnych oraz wyrównawczych.

Metody pomiarowe

  • Metoda 3-biegunowa i 4-przewodowa – pomiar uziemień z sondami pomocniczymi
  • Metoda 3-biegunowa z cęgami – pomiar uziemień wielokrotnych
  • Metoda dwucęgowa – pomiar uziemień, gdy nie jest możliwe zastosowanie sond pomocniczych
  • Rezystywność gruntu – metoda Wennera
  • Rezystancja przewodów uziemiających i wyrównawczych prądem ≥200 mA z funkcją autozerowania – spełnia wymogi normy PN-EN 61557-4

Cechy dodatkowe

  • Prąd pomiarowy 200 mA – ułatwia wykonanie pomiarów rezystancji uziemień na trudnym terenie (piaski, grunty kamieniste)
  • Pomiar rezystancji sond pomocniczych RS i RH
  • Pomiar napięć zakłócających
  • Pomiar w obecności napięć zakłócających pochodzących od sieci o częstotliwości 50 Hz i 60 Hz
  • Wybór napięcia pomiarowego (25 V i 50 V)
  • Automatyczne wyliczanie rezystywności gruntu w omometrach (Ωm) i omostopach (Ωft)
  • Pamięć 990 pomiarów (10 banków po 99 komórek)
  • Funkcja kalibracji cęgów
  • Zegar czasu rzeczywistego (RTC)
  • Transmisja danych do komputera
  • Wskazywanie stanu akumulatorów

Obszary zastosowań

MRU-120 powstał z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Generuje prąd pomiarowy przekraczający 200 mA, co pozwala na skuteczne wykonanie pomiarów uziemienia obiektów energetycznych takich jak stacje transformatorowe czy stacje elektroenergetyczne.

Dzięki metodom wykorzystującym cęgi nie jest konieczne rozpinanie złącz kontrolnych, czyli czynność niekiedy bardzo uciążliwa. Odgrywa to szczególną rolę podczas wykonywania prac na obiektach narażonych na działanie warunków atmosferycznych, gdzie elementy łączeniowe bywają skorodowane lub zaśniedziałe.

Graficzny interfejs użytkownika dostarcza czytelnych odczytów i zrozumiałych komunikatów. Przekłada się to na szybką, bezproblemową obsługę.

Ochrona i wyposażenie

 

Obudowa MRU-120 pozwala na bezpieczną pracę w terenie, jak również wewnątrz obiektów. Stopień ochrony IP54 chroni przyrząd przed wodą i ciałami stałymi w przypadku zachlapań czy warunków o dużym zapyleniu. Co więcej, konstrukcja zapewnia bardzo dobrą ochronę podczas transportu i przenoszenia. Bogate wyposażenie standardowe umożliwia wykonywanie większości pomiarów - bez konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów. MRU-120 to uniwersalne rozwiązanie oferujące kompleksową kontrolę uziemień.

Możliwości

Dostępne w przyrządzie metody pomiarowe pozwalają na kompleksową kontrolę uziemień roboczych i ochronnych. Funkcja kalibracji przewodów pomiarowych eliminuje wpływ ich rezystancji na wynik. To jednak dopiero początek.

  • Metoda czteroprzewodowa oznacza bardzo dokładny pomiar spodziewanych małych wartości rezystancji – eliminuje rezystancję przewodu łączącego miernik z uziemieniem.
  • Pomiar rezystancji przewodów uziemiających i wyrównawczych prądem powyżej 200 mA spełnia wymagania normy PN-EN 61557-4.
  • Przed wykonaniem pomiaru miernik sprawdza, czy w badanym obiekcie nie występuje zbyt wysokie napięcie zakłócające, mogące świadczyć o dodatkowych nieprawidłowościach.

Pamięć i wyniki

Wyniki można zapisywać w pamięci urządzenia. Jest ona podzielona na 10 banków po 99 komórek, z których każda odpowiada jednemu pomiarowi. Wyniki te w bardzo prosty sposób można przenieść do programu komputerowego Sonel Reader w celu archiwizacji lub późniejszych analiz i badań.

Pozostałe funkcje użytkowe

Wbudowana pomoc – ilustracje pomocnicze prezentują sposób prawidłowego wykonania pomiaru dla każdej metody.

Poprawność połączeń – jeśli miernik wykryje błąd uniemożliwiający wykonanie poprawnego pomiaru, zasygnalizuje ten fakt w górnej części ekranu, za pomocą odpowiedniego symbolu gniazda pomiarowego.

Komplet danych pomiarowych – oprócz pomiaru rezystancji uziemienia, wykonywane są dodatkowe pomiary napięć zakłócających i rezystancji sond pomocniczych. Wyniki posiadają informację o dacie i godzinie wykonania badania, co ułatwia tworzenie dokumentacji pomiarowej.